Skip Navigation Links
Network Marketing Nedir?

 NETWORK MARKETİNG ORGANİZASYONLARI

Network marketing, direkt satış (direct selling) veya çok katmanlı (multilevel) marketing olarak da bilinir. Network marketing'de üreticiler, şirket yapısı dışındaki insanlara, kendi ürünlerini direkt tüketiciye satması için ödeme yaparlar. Her pazarlamacıya kendi özgür satış gücünü, network marketing organizasyonunu inşa etmesi için fırsat verilir. Network pazarlamacılar bünyelerine yeni üyeler katarak, eğitimler vererek ve motivasyonu yüksek tutarak aynı ürünleri ve hizmetleri satarlar (Vander Nat & Keep, 2002; Haris. 2004 ).

Network Marketing'in belirgin avantajları vardır. Bunlar;

  • Dağıtımı daha güvenilir hale getirmek ve düşük sabit maliyetle hızlı bir şekilde satışı gerçekleştirmek,
  • Özellikle üretim endüstrisinde yeni girişimciyi de içeren yeni bir ürün için tüketici kabulünü kazanmak,
  • Satışlardaki yüksek getiri oranları sayesinde medaya giderlerini azaltmak,
  • Aşırı promosyon ve reklam gideri olmadan pazara girebilmek (Granfield & Nicols, 1975).

Bazı akademisyenler network marketing' i, dükkansız(depo) perakende satışın (non-store retailing )bir metodu olarak tanımlarlar (Kustin & Jones, 1995: Msweli & Sargeant, 2001). Çünkü network marketing, satış sorumlusu ile potansiyel alıcının arasındaki yüz yüze haberleşmeyi içerir. Network marketing' deki nerdeyse tüm satış sorumluları, işçi olarak değil bağımsız girişimciler olarak çalışırlar. Network marketing firmaları arasındaki ana rekabet alanı, emekçi pazarıdır ve firmalar aktif bir şekilde tam zamanlı veya yarı zamanlı bağımsız girişimcileri etkilemeye çalışırlar.

Network marketing modeli iki değişmez değere dayanmaktadır. Bunlar; girişimciliğe inanmak ve yeni üye kazanmak için ürünün dönüştürücü gücüne inanmak. Nework marketing organizasyonlarında (NMO's) satış gücü, parasal denge açısından satış motivasyonunu maksimumda tutan komisyon sistemi ile primlendirilir. Network marketing organizasyonları, satış sorumluları arasındaki ciroyu yüksek tutmalı ve network marketing işindeki bazı zorlukların üstesinden gelebilmek için eğitimleri sürekli kılmalıdır.

 

Copyright © 2014 Verinet Yazılım | Private Policy

Mansuroğlu Mh. 289 Sk. No:2 Da:503 Bayraklı / İZMİR
Tel : (232) 290 83 95 Fax : (232) 348 11 01