Skip Navigation Links
Network Marketing Terminoloji

Sponsor

Sponsor, şirketin network pazarlama yapısını anlatan ve sizi kayıt eden kişidir. Aynı zamanda sponsor, size yeterli eğitimi vermekten ve sizin başarınız için destekte bulunmaktan sorumludur.

Distribütör ve İş Ortakları

Gerekli imza prosedürlerini tamamladıktan ve network pazarlama firmasına katıldıktan sonra distribütör olarak adlandırılırsınız. Bazı firmalar distribütörleri, iş ortakları olarak tanımlar.

İş Merkezi

Network pazarlama firmasına katıldığınız zaman, organizasyonunuzun başarısına göre alacağınız prim yetkilendirmesinin yapıldığı yerdir. Organizasyon, siz ve sizin ve takımınızın sponsorluk yaptığı üyelerden oluşur. Aşağıdaki diyagramda iş merkezi ve sizin organizasyonunuz gösterilmektedir.

organisation

Merkeze Doğru ve Uca Doğru ( Upline and Downline )

Merkeze doğru, çok katmanlı pazarlama programında direkt olarak sizin üzerinizdeki sponsor olmuş tüm bireysel distribütörler için yapılan tanımlamadır. Üzerinizdeki (upline) distribütörler, organizasyonlarındaki üyelere destek ve eğitim sağlamasına rağmen kendi bireysel sponsor çabalarının sizin gelirinize etkisi yoktur ya da çok azdır.

Uca doğru, çok katmanlı pazarlama programında ödeme (compensation) yapısında sizin altınızda konumlanan üyeler için kullanılır. Sizin, altınızdaki distirbütörlere destek olmanıza rağmen temelde altınızdaki (downline) her üye kendi organizasyonuna sahiptir.

Genişlik ve Derinlik ( Width and Depth )

Sayısız ödeme (compensation) planı yapıları arasındaki önemli farklardan biri planınızın genişliği ve derinliğidir.

Genişlik, ödeme yapınızda ön hattınız (frontline) olarak da bilinen hemen altınızda konumlanan distribütörlerin maksimum sayısıdır.

Derinlik, çabaları sayesinde komisyon kazanabildiğiniz derinlemesine katmanlar için kullanılır. Doğal olarak, altınızdaki distribütörlerin yaptığı işe dayalı olan komisyon, sadece derinlemesine gidebilir.

derinlik ve genişlik

Bazı ödeme (compensation) yapılarında (Unilevel ve Stair Step Breakaway), sonsuz genişlik olabilir. Binary Plan’ da olduğu gibi bazı ödeme yapılarında sonsuz derinlik olabilir.

Seviye ( Level )

Seviye, üzerinizdeki distribütöre göre altınızdaki distribütörün pozisyonu için kullanılır. Aşağıdaki diyagramda vurgulanmış kısım 2. seviye distribütörlerdir. Doğal olarak sizin altınızda konumlanmış önhat distribütörler, 1. seviye distribütörler olarak da tanımlanır.

Çapraz Hat ( Crossline )

Çapraz hat, aynı firma için çalışan 2 veya daha fazla distribütörün aralarındaki ilişki için kullanılır. Ama çabaları, diğer organizasyonların bir parçası olmadıkları için diğerlerinin komisyonunu etkilemez. Örneğin, aynı seviyedeki distribütörler, birbirleriyle çapraz hattadır.

Bacaklar ( Legs )

Sizin, organizasyonunuza sponsor olduğunuz her önhat (frontline) veya birinci seviye distribütörler yeni bir bacak (leg) oluşturur. Örneğin, aşağıdaki diyagramda 3 önhat distribütörü olduğu için 3 bacak (2 bacak dışarda ve 1 bacak merkezde) vardır. Bacaklar sıklıkla soldan sağa numaralandırılır.

Bacaklara başka yönden bakacak olursak her bacak, ön hattınızdaki distribütörlerin oluşturduğu yeni bir organizasyonu temsil eder.

Nokta(Prim) Değeri ( Point Value )

Ne tür bir sektörde olduğunuza bakmaksızın, ana amacınız ürün veya hizmet satmaktır. Network pazarlamada da bir fark yoktur. Network pazarlamada satılmış her ürün için satışından sorumlu distribütörlere önceden belirlenmiş kar miktarı ödenir.

Network pazarlama firmaları, distribütörlere ödedikleri komisyonu belirlemede en kolay ve adaletli yol olan nokta(prim) sistemini kullanırlar. Her ürüne atanmış bir nokta değeri vardır ve komisyonunuz, organizasyonunuzda akan noktaların hacmine göre belirlenir.

Yüksek tutarlı ürünler için yüksek nokta değerleri verilmesine rağmen bu her zaman öenm teşkil etmeyebilir. Prim sisteminin (point system) diğer avantajı ise, farklı ürünler farklı nokta değerlerine (point value) sahip olduğu için eğer bir firma belli bir ürünün satışını teşvik etmek istiyorsa o ürün için daha yüksek bir nokta(prim) değeri atayabilir. Aşağıdaki tabloda nokta belirli ürünler için atanmış nokta değerlerini görebilirsiniz.

Ürün Fiyat Nokta(Prim) Değeri
X 20 TL 15
Y 10 TL 10
Z 15 TL 16

Komisyonun ve Prim(Nokta) Hacminin Hesaplanması

Network pazarlamada kazandığınız komisyon direkt olarak organizasyonunuzda akan prim(nokta) hacmiyle ilgilidir. Bundan dolayı network pazarlamada amaç, organizasyonunuzun daha çok prim hacmine sahip olmasıdır. Böylelikle daha yüksek komisyonlar kazanılabilir. Toplam hacmin hesaplanması, ödeme(compensation) planlarına göre az bir değişiklik gösterir.

 • Seviye (Level) Hacmi – İlgili ödeme periyodunda işinizin her seviyesi için birikmiş olan prim miktarı.
 • Bacak(Leg) Hacmi – – İlgili ödeme periyodunda işinizin her bacağı için birikmiş olan prim miktarı.
 • Grup Hacmi – İlgili ödeme periyodunda organizasyonunuzun tümünde birikmiş olan prim miktarı.
 • Devreden Hacim – En son ödemenizde size komisyon olarak ödenmeyen ve bir sonraki ödeme periyoduna devreden prim miktarı.

Değişken Seviye Komisyonları

Kademe Temelli ( Unilevel ), Kopmalı Seviye Yükselmeli ( Stair-Step Breakaway ), Kayıt Sınırlı Üye ( Forced Matrix ) planlarında, organizasyondaki distribütörlerin herbir seviyesi için komisyon oranları değişiklik gösterir. Aşağıdaki diagramın sol kısmında, herbir seviyede birikmiş olan primler için farklı komisyon oranları belirtilmiştir.

Network Pazarlamada Terfi Edilecek Aşamalar ( Rank Advancements )

Network pazarlama işine girildiğinde ilk başta distribütör veya iş ortağı olunur. Organizasyonunuz büyüdükçe, belli bir satış hacmini yakaladığınız (belirli bir derinliğe sahip olduğunuz) zaman, yeni bir ünvana terfi edilirsiniz. Aşağıda, yaygın olan ünvan isimlerine yer verilmiştir.

 • Lider
 • Direktör
 • Bronz Direktör
 • Gümüş Direktör
 • Altın Direktör
 • Yakut Direktör
 • Zümrüt Direktör
 • Elmas Direktör

Terfiler, liderlerin tanınmasını sağlamakla birlikte, ilgili seviyedeki başarısından dolayı sıklıkla teşvik primlerinin kapısını açar. Örneğin, herhangi bir netwok pazarlama şirketinde elmas direktör ünvanına sahipseniz bu sizin başarılı bir metwork pazarlamacısı olduğunuzu gösterir.

Teşvik Primleri ( Bonuses )

Birçok network pazarlama şirketi, insanların kendi iş modellerini benimsemesi için ödeme planlarının bir parçası olarak teşvik primleri vermektedirler. Bu teşvikler, araba ve seyahat primleri olabilir. Bu teşvikleri kazanabilmek için belli bir başarı seviyesine ulaşmanız gerekmektedir.

Copyright © 2014 Verinet Yazılım | Private Policy

Mansuroğlu Mh. 289 Sk. No:2 Da:503 Bayraklı / İZMİR
Tel : (232) 290 83 95 Fax : (232) 348 11 01