Skip Navigation Links
Kopmalı Seviye Yükselmeli Plan

Kopmalı Seviye Yükselmeli Plan

Kopmalı seviye yükselmeli ödeme planı, orjinal network marketing ödeme planlarından birisiydi. Birçok şirket tarafından kullanılmaktadır.

Bu planda, distribütörler başarı basamaklarını tırmanırlar ve belirli bir seviyeye ulaştıkları zaman üst hattaki distribütörlerinden ayrılıp kendi organizasyonlarını bağımsız bir şekilde yönetebilirler. Üst hattaki distribütörlerlerden ayrılarak daha yüksek komisyonlar kazanmanın yolu açılır.

Bu plan da kademe temelli plan gibi tek seviyeye (ön hat) sponsorluk yapmaya izin verir. Genişlikle ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Distribütörlerin birbirleriyle çapraz hatta olması rekabeti doğururken takım çalışmasını teşvik etmez.

Tüm network marketing şirketlerinde ana hedef, her iş ortağının ana şirketin ürünlerini dağıtmasıdır. Bu en iyi şekilde bu planda ön hatta üye eklemek ile başarılabilir. Ürünleri satabilir, tüketebilir ve üyelerinizin de aynısını yapmasını teşvik edebilirsiniz.

Kopma ( Breakaway )

Üst hattından tamamen kopmak yüksek komisyon oranı avantajı yanında dezavantajlar da getirmektedir. Kopma ile birlikte daha önce üst hattın senden aldığı hacim, bir daha üst hattında akmayacaktır. Üst hattan bakacak olursak bu da üst hattın en iyi müşterilerini kaybetmesidir. Kopmaya rağmen, orjinal sponsor kopan distribütörlerden küçük bir yüzde de olsa kazanır. Buna ek (override) komisyon denir.Her kopan organizasyona nesil (generation) denmektedir.

Bir başka aksilik ise, kopma noktası için gerekli olan belli bir seviyeye gelinmiş olmasına rağmen organizasyonunuz büyüdükçe altınızdaki distribütörler de sizden kopmaya başlayacak, bu da kısa dönem kazançlarında düşüşe uzun dönem kalıcı gelirlerde artışa neden olacaktır.

Yıllar geçtikçe, bu planı kullanan bazı şirketler network marketing endüstrisinde kötü izler bıraktılar. Belirli şirketlerde grup satış hacimleri gerçek dışı hedeflere çekildi ve yeni distribütörlerin ekstra ürün almaları teşvik edildi. Sonuç olarak distribütörlerin çoğu satamadıkları ürünleri ellerinde stok yaptılar. Bu da finansal felakete yol açtı.

Copyright © 2014 Verinet Yazılım | Private Policy

Mansuroğlu Mh. 289 Sk. No:2 Da:503 Bayraklı / İZMİR
Tel : (232) 290 83 95 Fax : (232) 348 11 01