Skip Navigation Links
Satın Alma Koşulu

Durum Analizi #1

Katılımcıların, network marketing şirketi sahibinin çeşitli ürünlerini gösterebilmesi için giriş bedeli olarak bayi fiyatı 75 TL olan ürün numunelerini almasını koşul koyan bir MLM(Network Marketing) planı düşünelim.

Yorum:

Bu plan, piramit satış sistemi tanımı içine girmemektedir. Çünkü, satışlara olanak tanınması için ürünler bayi fiyatına verilmektedir. Bu durum da yasal olarak bir sorun teşkil etmez.

Durum Analizi #2

Ivır zıvırı teşvik eden bir MLM(Multi-Level Marketing) planı düşünelim. Katılımcıların, bayi fiyatlarının üstünde satın aldıkları eğitim paketi opsiyonu olsun. Katılımcılar, eğitim paketi satın alındıktan sonra, yeni olası katılımcılara bu eğitim paketini satma hakkını elde etsinler. Her katılımcı, sattıkları eğitim paketi için bonus ödeme alsın.

Yorum:

Bu MLM planı 2 ürünü teşvik etmektedir, ıvır zıvır ve eğitim. Eğitim paketi satmak isteyen katılımcıların bayi fiyatı üzerinde eğitim paketi satın alması gerekir. Bu durum yasal ve etik değildir. Eğitim paketi üzerinden alınan prim alınmasının yanında üye yapımından ve yeni katılımcıların eğitiminden kazanılan prim sistemi de yasal değildir. Eğer eğitim paketi bayi fiyatından satılacak olsaydı ve katılımcıların eğitim verebilmesi için eğitim paketi satın alması koşulu olmasaydı, yasal olarak bir pürüz olmayacaktı.

Durum Analizi #3

Katılımcıların, aylık olarak maliyetlerin üstünde fiyatlandırılan belirli bir miktarda ürünün satın alındığı ve kargolandığı bir programa imza attıkları bir MLM(Multi-level marketing) planı düşünelim.

Yorum:

Bu plan piramit sistemini desteklemektedir. Katılımcıların aylık olarak belirli bir miktarda ürünü satın alması koşulu yasalara uygun değildir.

Eğer bu aylık ürün alma programı bir “seçenek” olsaydı, bu plan bir sorun teşkil etmezdi.

Copyright © 2014 Verinet Yazılım | Private Policy

Mansuroğlu Mh. 289 Sk. No:2 Da:503 Bayraklı / İZMİR
Tel : (232) 290 83 95 Fax : (232) 348 11 01