Skip Navigation Links
İade Garantisi

Durum Analizi #1

Ürünlerin satışını hedefleyen bir MLM(Multi Level Marketing) planı düşünelim. Katılımcıların siparişini verdikleri ürünlerin 30 gün içerisinde iade edilebilecek, ürün bedelinin %10' u kesilerek geri kalan kısım geri ödenecek olsun. Network marketing şirketinin sahibi, katılımcılar tarafından imzalanan sözleşmelerde ve promosyona uygun materyallerde uygulanması gereken poliçe koşullarını yapmış olsun. Poliçe ve ilgili prosedürler seminerlerde irdelensin ve katılımcılar tarafından yeni bir üye yapmadan önce olası katılımcıları bilgilendirmesini içeren eğitimlerin alınması gereksin. Ürünün yeniden stoklanması için yapılacak ambalaj ve nakliye masraflarını içeren ürün fiyatının %10' luk kısmı şirket sahibine ödensin. Şirket sahibi, iadelerden kar etmiyor olsun.

Yorum:

Koşullar, ticaret mantığına uygun olduğu için herhangi bir yasal işlem yapılmaz.

Durum Analizi #2

Ürünlerin tamamını satmayı hedefleyen bir MLM(Multi Level Marketing) planı düşünelim. Bu planda, katılımcıların malı %10 kesintiyle geri iade edebilme hakları olsun. Ama işyeri sahibinin malı iade eden katılımcının işine son verebilsin. Biri dışında tüm ürünleri satma konusunda başarılı bir katılımcı olsun.

Yorum:

Bu örnekte bahsedilen katılımcının bir ürünü iade etmesi yüzünden işinden olması ticaret mantığına uygun bir durum değildir.

Durum Analizi #3

Katılımcının ürünü belli bir hizmet bedeli kesilerek geri iade edebildiği bir MLM(çok katmanlı pazarlama) planı düşünelim ve katılımcıların satış primlerini hak edebilmesi için belli bir miktarda ürün alması gereksin. Katılımcının ürünü satamadığını ve iade ettiğini varsayalım. İşyeri sahibinin iade aldığı ürüne ait satış primini geri alması gerekir.

Yorum:

Planda, piramit sistemini barındıran ve ticaret mantığına uygun olmayan bir durum söz konusu değildir.

Copyright © 2014 Verinet Yazılım | Private Policy

Mansuroğlu Mh. 289 Sk. No:2 Da:503 Bayraklı / İZMİR
Tel : (232) 290 83 95 Fax : (232) 348 11 01